Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczystości Praw Dziecka i wybranie Szeryfów Praw Dziecka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn Rodzinny.
W środę, 22.05.2019 r. Dzieci z naszego przedszkola wezmą udział w V edycji Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków. W programie przewidujemy wspólną rozgrzewkę, biegi z podziałem na grupy wiekowe, zdrowy posiłek dla uzupełnienia energii oraz wręczenie dyplomów i medali. Prosimy, aby w ten dzień dostosować ubiór do aktualnej pogody, ubrać wygodne buty i zaopatrzeć się w duże pokłady energii!
REGULAMIN FESTYNU RODZINNEGO
MAMA TATA SIOSTRA BRAT I JA
Regulamin Festynu Rodzinnego organizowanego
przez Przedszkole nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy
§ 1
Postanowienia ogólne:
1. Niniejszy regulamin został opracowany na podstawie przepisów:
• Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2198 ze zm.),
• Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 155 ze zm.),
• Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).
2. Niniejszy Regulamin obowiązuje w trakcie trwania Festynu Rodzinnego w dniu 24.05.2019 r. w godzinach od 16.00 do 19.00
3. Regulamin dotyczy wszystkich osób, które w czasie trwania imprezy będą przebywać na terenie, na którym odbywa się festyn rodzinny.
4. Każdy uczestnik Festynu Rodzinnego ma obowiązek stosować się do postanowień niniejszego regulaminu.
5. Celem regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa przez określenie zasad zachowania się osób obecnych na Festynie Rodzinnym i korzystania przez nie z terenu, na którym odbywa się impreza, a także znajdujących się na nim urządzeń.
6. Osobą odpowiedzialną za Festyn Rodzinny jest Pani Lidia Pniewska – Dyrektor Przedszkola nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy.
7. Organizatorem Festynu Rodzinnego są Przedszkole nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy oraz Rada Rodziców Przedszkola.
8. Miejscem organizacji Festynu Rodzinnego jest plac zabaw przy Przedszkolu nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy.
§ 2
Zasady porządkowe obowiązujące podczas festynu:
1. Festyn Rodzinny ma charakter otwarty. Prawo wstępu mają: podopieczni placówki wraz z rodzinami.
2. Osoby małoletnie uczestniczą w Festynie Rodzinnym na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę (rodziców/opiekunów prawnych).
3. Za przebieg prezentacji, programu artystycznego poszczególnych grup, odpowiadają nauczyciele prowadzący .
4. Uczestnicy Festynu Rodzinnego oraz wszystkie osoby, które znajdują się na terenie imprezy, obowiązani są zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na tej imprezie.
5. Uczestnicy Festynu Rodzinnego oraz wszystkie osoby, które znajdują się na terenie imprezy, muszą stosować się do zaleceń przedstawicieli organizatora, mających na celu zapewnienie im bezpieczeństwa i porządku.
6. Opiekun Prawny, Rodzic ponosi odpowiedzialność za swoje dziecko oraz odpowiedzialność w przypadku gdy uczestnik Festynu Rodzinnego wyrządzi szkodę osobom trzecim. Organizator nie przejmuje odpowiedzialności względem osób trzecich, w czasie przebywania na terenie wyznaczonym dla wydarzenia zwanego Festynem Rodzinnym.
7. Organizator nie sprawuje pieczy, opieki nad uczestnikami Festynu Rodzinnego i nie odpowiada za mienie Uczestników pozostawione na terenie wydzielonym na wydarzenie.
8. Przedstawiciele organizatora (pracownicy Przedszkola nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy.) są uprawnieni do wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem, a w przypadku niewykonania tych poleceń – wezwania ich do opuszczenia imprezy.
9. Zakazuje się:
1) niszczenia sprzętu znajdującego się na terenie imprezy,
2) jakiegokolwiek działania mogącego stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie imprezy, a w szczególności rzucania jakichkolwiek przedmiotów,
3 niszczenia trawników, krzewów i drzew znajdujących się na terenie imprezy,
4) wnoszenia i posiadania w trakcie Festynu Rodzinnego: broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
5) wprowadzania psów.
10. Uczestnicy imprezy lub inne osoby przebywające na terenie odbywającego się Festynu Rodzinnego mogą być narażone na ciągłe przebywanie w strefie dźwięków, mogących spowodować uszkodzenie słuchu. Uczestnicy imprezy biorą w nim udział na własne ryzyko.
11. Pracownicy przedszkola są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.
12. W przypadku zauważenia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia należy powiadomić organizatora oraz osoby bezpośrednio zagrożone i jak najszybciej opuścić miejsce zagrożenia. Organizator Festynu Rodzinnego zobowiązany jest do bezzwłocznego powiadomienia odpowiednich służb ratowniczych i równoczesnego rozpoczęcia akcji ratowniczo-gaśniczej lub ewakuacji. Do czasu przybycia służb ratowniczych kierownictwo nad akcją obejmuje osoba odpowiedzialna za Festyn Rodzinny.
13. Organizator utrwala przebieg Festynu Rodzinnego dla celów dokumentacji oraz promocji lub reklamy imprezy organizatora oraz sponsorów w przyszłych latach. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniany dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych.
14. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za skutki działania siły wyższej. Za siłę wyższą uznaje się zdarzenie będące poza kontrolą organizatora, które powoduje, że wykonanie zobowiązań jest niemożliwe lub może być uznane za niemożliwe ze względu na występujące okoliczności. Siłę wyższą stanowią w szczególności: warunki atmosferyczne, awarie lub zakłócenia pracy urządzeń dostarczających energię elektryczną, ciepło, światło, działania wojenne lub działania władz państwowych lub samorządowych w zakresie formułowania polityki, praw i przepisów mających wpływ na wykonanie zobowiązań.
15. Niniejszy Regulamin jest dostępny na stronie internetowej organizatora https://przedszkole57pluszowymis.edupage.org/ oraz na terenie imprezy.
16. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
17. Regulamin wchodzi w życie 24 maja 2019 r. – w dniu, w którym odbywa się festyn rodzinny.
Dyrektor Przedszkola nr 57 „Pluszowy Miś”
Lidia Pniewska
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, za organizację Kiermaszu Wielkanocnego
oraz drogim Rodzicom, za włączenie się do akcji,
a szczególnie przygotowanie pięknych ozdób wielkanocnych!
Na zdjęciu zabawki, które zostały zakupione dla dzieci z zebranych pieniążków.
WYDARZENIE
W 2019 roku obchodzimy 30 rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych Konwencji o prawach dziecka.
Przedszkole realizuje projekt edukacyjny UNICEF „Szkoła z prawami dziecka”.
Edukacja o prawach dziecka daje dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących im praw. Dzieci wiedzą, gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc, jak zareagować gdy czują, że ich lub ich rówieśników prawa są naruszane. Projekt ma na również na celu zaangażowanie przedstawicieli środowiska lokalnego w promowanie idei praw dziecka.
Prawa Dziecka
Co to są prawa dziecka?
Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Prawa dziecka są więc naturalną konsekwencją praw człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić.
Prawa dziecka dotyczą relacji państwo – dziecko. Oznacza to, że państwo musi zapewnić dziecku możliwość korzystania z przysługujących mu praw, a wszystkie instytucje państwowe i ich przedstawiciele: np. policjanci, sędziowie, lekarze, nauczyciele, urzędnicy itp. , a także rodzice i inni dorośli, muszą tych praw przestrzegać.
Akty prawne odnoszące się do dziecka to:
Dziecko ma prawo :
1. Posiadać tożsamość – imię, nazwisko, obywatelstwo i wiedzę o swoim pochodzeniu.
2. Wychowywać się w rodzinie i pozostawać w kontakcie z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi.
3. Żyć i rozwijać się w dobrych warunkach.
4. Być chronione przed przemocą, wyzyskiem, zaniedbaniem i poniżającym traktowaniem.
5. Mieć poczucie poszanowania własnej godności i prywatności.
6. Wyrażać swoje opinie i poglądy, a także przekonania religijne.
7. Uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania.
8. Odpoczywać i mieć czas wolny.
9. Nie być zmuszane do pracy.
10. Chronić swoje zdrowie i korzystać z opieki medycznej.
Janusz Korczak wspaniały obserwator dziecka oraz nieugięty obrońca jego praw jako człowieka wymienia zasadnicze:
prawo do szacunku, prawo do niewiedzy, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do upadków, prawo do własności, prawo do tajemnicy, prawo do radości, prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć, prawo do dnia dzisiejszego.
Rodzicu!!!
Szanuj mnie, żebym szanowała innych,
wybaczaj, żebym umiała wybaczać,
słuchaj, żebym umiała słuchać,
nie bij, żebym nie bił.
nie poniżaj, żebym nie poniżała,
rozmawiaj ze mną, żebym umiała rozmawiać ,
nie wyśmiewaj, nie obrażaj, nie lekceważ ,
kochaj mnie, żebym umiała kochać, uczę się życia od ciebie.
Prośby Twojego dziecka
Janusz Korczak
Jak swoje prawa widzą dzieci niech świadczy wiersz Jarosława Polaczka
„Mam prawo do”
Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.
Mam prawo do miłości, radości, tworzenia.
Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.
Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.
Mam prawo do gniewu i złego nastroju.
To wszystko jest takie poważne, dorosłe,
Powiem to jak dziecko, zwyczajnie, najprościej.
Chcę się bawić w piaskownicy,
dom zbudować dla dżdżownicy.
Z kolegami w piłkę grać
i niczego się nie bać.
Latem lizać zimne lody,
stać na deszczu dla ochłody
Chcę na łące zrywać kwiaty
i przytulać się do taty.
Zimą toczyć śnieżne kule,
i się z mamą pieścić czule.
Chcę by mi czytano bajkę,
o kocie, co palił fajkę.
Chcę też domek mieć na drzewie,
i co jeszcze chcę mieć nie wiem.
Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:
Prawo do godnego życia,
Bez wojen, głodu i bicia,
Bez strachu, smutku i łez.
Cześć!!!
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.
Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Poniżej załącznik do regulaminu i link do strony kampanii
W PIĄTEK, 26 KWIETANIA PRZEDSZKOLACY PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO AKCJI " SPRZATANIE ŚWIATA".
POSPRZĄTALIŚMY TEREN WOKÓŁ PRZEDSZKOLA ORAZ POBLISKI PARK.
W piątek w naszym Przedszkolu nr 57 "Pluszowy Miś"
odbyła się Uroczystość z okazji obchodzonego 7 kwietnia
Światowego Dnia Zdrowia
zaprosiliśmy gości
Pracowników Służby Zdrowia ze Szpitala Pluszowego Misia,
którzy z wielkim zaangażowaniem przypomnieli nam
jak dbać o zdrowie i postępować w sytuacjach, gdy jest ono zagrożone.
Nasze Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą
wszak jesteśmy Małymi Ratownikami!
Ten program realizujemy od kilku już dobrych lat,
dzieci zaprezentowały co potrafią ;)
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Zdrowia.
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Informuję, że w Przedszkolu nr 57 „Pluszowy Miś” w Bydgoszczy nie odbyło się referendum strajkowe.
Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne odbywają się bez utrudnień.
Więcej informacji na stronie www.bydgoszcz.pl/edukacja/strajk-nauczycieli-informacja-dla-rodzicow/informacje-dla-rodzicow/dla-rodzicow-dzieci-do-lat-8/
Informujemy, że nabór so przedszkoli prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz na rok szkolny 2019-2020 odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji.
https://www.bydgoszcz.pl/edukacja/nabor-do-przedszkoli-szkol-i-placowek-oswiatowych-na-rok-szkolny-20192020/nabor-do-przedszkoli-i-oddzialow-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych/
harmonogram_rekrutacji_do_przedszkoli_i_oddzialow_przedszk.2019_2020_(1).docx
" LEŚNA SKRZYNIA SKARBÓW"
w naszym przedszkolu.
Nadleśnictwo Żołędowo jest współorganizatorem projektu edukacyjnego Leśna Skrzynia Skarbów,
którego pomysłodawcą jest Pani Ewa Turska-Pawlicka.
" Leśna skrzynia skarbów" już od kilku lat gości w naszym przedszkolu.
CELEM PROJEKTU JEST:
Propagowanie wiedzy o lesie,
Kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody
Wyrabianie nawyków proekologicznych
ŚWIATOWY TYDZIEŃ MÓZGU
W BYDGOSZCZY 11- 17 MARCA
EUROPEJCZYCY DZIEŃ MÓZGU ŚWIĘTUJĄ OD 1998 ROKU,
A JEGO CELEM JEST UPOWSZECHNAIANIE WIEDZY O FUNKCJONOWANIU
NASZEGO UKŁADU NERWOWEGO.
Mózg to nasze „centrum dowodzenia”.
W nim zlokalizowane są najważniejsze ośrodki odpowiedzialne za funkcjonowanie naszego organizmu.
Dzięki mózgowi widzimy, słyszymy, czujemy,
gromadzimy i przetwarzamy informacje.
Co warto wiedzieć o mózgu, żeby wspierać dziecko w uczeniu się?
Mózg człowieka można porównać do wszechświata: wprawdzie jest opakowany w dość szczelną puszkę czaszki i waży zaledwie 1220-1380 g, zawiera jednak około 100 mld neuronów,
PODOBNIE JAK WIDZIMY ZALEDWIE MALEŃKĄ LICZBĘ GWIAZD W KOSMOSIE, W ŚWIADOMY SPOSÓB ODCZUWAMY MINIMALNĄ CZĘŚĆ FUNKCJONOWANIA MÓZGU.
MNIEJ NAGRÓD, WIĘCEJ CIERPLIWOŚCI
Już w chwili narodzin noworodek ma mózg dopasowany do swojego ciała. To, że dziecko uczy się, próbuje, stawia sobie cele (np. Złapać zabawkę) i cierpliwie dąży do ich zrealizowania z czegoś wynika. Bo przecież nie robi tego dlatego, że ktoś mu każe. Mózg jest swoim najlepszym nauczycielem, nie należy mu tylko przeszkadzać i można go w tym wspierać. Wbudowany układ motywacji sprawia, że w momencie osiągnięcia w mózgu uwalnia się dopamina, a ta z kolei powoduje wytrysk endogennych opioidów, które wywołują uczucie szczęścia
MÓZG LUBI WYZWANIA.
MOTYWACJA, RADOŚĆ ŻYCIA I GOTOWOŚĆ DO PODEJMOWANIA WYSIŁKU
Powstają w mózgu dzięki neuroprzekaźnikom – dopaminie, opioidom i oksytocynie. Każdy z wymienionych pełni specyficzną funkcję, a wszystkie trzy łącznie sprawiają, że człowiek ma ochotę uczyć się, rozwijać i podejmować wyzwania. Bowiem ich działanie wpływa również na umiejętność samokontroli, hamowania agresji, dokonywania wyborów.
Co możemy zrobić my, dorośli, by ten naturalny proces podtrzymywać? Przede wszystkim posiadać cierpliwość, dać dziecku czas i umożliwić mu podejmowanie wyzwań.
Unikajmy wyręczania dziecka przy wiązaniu sznurowadeł, nie kupujmy bucików na rzepy. Gdy odbieramy malucha z przedszkola – nie spieszmy się.
Okazujmy cierpliwość i doceniajmy jego samodzielność .
STRES, STRACH I NAPIĘCIE WPŁYWAJĄ HAMUJĄCO NA PROCESY UCZENIA SIĘ.
Dlatego zachowania rodziców i opiekunów dziecka w tym okresie są bardzo ważne, mocno znaczące – to one kształtują małego człowieka. Zmieniające się często osoby w najbliższym otoczeniu, brak stałości i spójności w relacjach z opiekunami działa jako nadmiar bodźców i powoduje, że dziecko może mieć problem z zachowaniem uwagi. Z tym wyposażeniem dziecko wkroczy w do klasy lekcyjnej, gdzie proces formowania systemu neurobiologicznego będzie przebiegał dalej.
MNIEJ OBOJĘTNOŚCI, WIĘCEJ MIŁOŚCI
Niezaspokojone potrzeby wywołują „upośledzenie” mózgu.Tak się dzieje, jeśli człowiek jest traktowany przedmiotowo.
W swojej potrzebie akceptacji i uznania będzie tak samo zraniony, jak w sytuacji niemożliwego do zaspokojenia głodu lub pragnienia, a to wywoła w mózgu stres i w konsekwencji zabija ciekawość. Mózg koncentruje się na rozwiązaniu tej nieprzyjemnej sytuacji. Tu może pojawić się dziecko z ADHD, które swoim zachowaniem domaga się uwagi i akceptacji takim jakie jest. To że dziecko szuka w ten sposób akceptacji może wydawać się dziwnie, ale przecież ono po prostu nie wie, jak inaczej sobie pomóc . Nie uświadamia sobie tego, że chodzi o lęk i brak bezpieczeństwa.
MNIEJ ZABAWEK, WIĘCEJ ZABAW
Człowiek uczy się, bo jest ciekawy świata. Ciekawość jest jedną z funkcji mózgu, warunkiem uczenia się i motywacji, a przejawia się na wiele sposobów. Dzieci lubią bawić się, doświadczać, eksperymentować, zadawać pytania.
W zabawie i przez zabawę uczą się zachowań społecznych i zdobywają nowa wiedzę.
Warto zajrzeć do pokoju dziecka i zastanowić się nad zabawkami. W wielu pokojach dziecięcych zaobserwujemy ich nadmiar. Dziecko nie jest w stanie bawić się wszystkim naraz, nadmiar powoduje dezorientację i wywołuje brak zainteresowania. Nie zachęca też do kreatywnego wykorzystania tego, czym dziecko akurat dysponuje. Jeśli już mamy w domu zbyt wiele zabawek, rozwiązaniem może być chowanie części z nich do pudełek i wymiana po pewnym czasie.
Kupując kolejną zabawkę, której domaga się dziecko warto zastanowić się nad tym, czy pobudzi ona wyobraźnię? Czy zachęci do kreatywności? Czy zainspiruje dziecko do poszukiwania różnych zastosowań?
Klocki lego, które należy złożyć zgodnie z instrukcją, powinny znaleźć się potem w pudełku i umożliwiać dziecku konstruowanie nowych budowli, pojazdów, ogrodów, zamków i co tylko dziecku do głowy przyjdzie.
ZDROWA DIETA
Zbyt długotrwały wysiłek intelektualny może spowodować najzwyczajniej na świecie brak „paliwa”. Ruch na świeżym powietrzu, picie wody, odpowiednia dieta wspomagają mózg i usprawniają jego działanie.
Dziecko nie może uczyć się, gdy nie otrzymało odpowiedniego pożywienia, przede wszystkim śniadania, które powinno być zdrowe i pożywne. Pięć zdrowych posiłków dziennie (ostatni 2 godziny przed snem) pozwala utrzymać w dobrej formie oto co wspomaga pracę mózgu: kalafior, owoce (szczególnie jabłka, banany, jagody), awokado, kalafior, zielone warzywa (brokuły, szpinak), jajka, olej z lnu, łosoś, nasiona, ziarna zbóż, razowe pieczywo, kasze, ziemniaki, fasola, soczewica, ryby, mleko, orzechy i. Kasza jaglana z rodzynkami i migdałami zamiast gotowych płatków śniadaniowych na pierwsze śniadanie. Jabłko lub banan i pestki słonecznika zamiast słodkiego batonika na drugie. Domowa lemoniada z miodem lub woda mineralna zamiast słodzonych napojów do picia. Taki sposób odżywiania jest nie tylko przyjazny dla mózgu, pozwala utrzymać zdrowie dziecka i wyrobić w nim zdrowe nawyki żywieniowe.
CO SIĘ DZIEJE WE ŚNIE?
Badania wykazały, że mózg nie śpi nigdy, nawet wówczas, gdy nasze ciało odpoczywa.
W poszczególnych fazach snu w mózgu przebiegają procesy podobne do tych,
jakie zachodziły w ciągu dnia.
Zapewnienie dziecku spokojnego snu, stworzenie odpowiedniej atmosfery (spokojna wieczorna zabawa, książka czytana do poduszki, lekki posiłek) i regularność kładzenia się spać pomogą dziecku żyć zdrowo, radzić sobie z emocjami i uczyć się.
( teksty pochodzą z zasobów internetu)
NASZE DZIAŁANIA W TYM TYGODNIU
• „ Burza w mózgu- złudzenia optyczne”- czyli czy mózg można oszukać?
• „Co lubi mózg?”- co jeść, aby nasz mózg dobrze funkcjonował.
• „Mózg lubi ćwiczyć”- gry umysłowe, logiczne.
• „Dzień z Mozartem”-efekt Mozarta, czyli muzyka, która stymuluje nasz mózg.