Ramowy Rozkład Dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

dla 3-4 latków

Od 6:00 - 8.00

Schodzenie się dzieci – w grupach połączonych. Zabawy dowolne odpowiadające zainteresowaniom dzieci m.in. konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, aktywność w kąciku książki, itp. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo – stymulującym oraz z dziećmi zdolnymi, zabawy integrujące grupę. Inicjowanie rozmów na bliskie dzieciom tematy.

8:00 - 8:15

Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe – zabawy wspierające rozwój zmysłów oraz procesów poznawczych. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

8:15 – 8:30

Ćwiczenia poranne/zabawy ilustracyjne, inscenizowane przy muzyce.
Zabawy i ćwiczenia rytmiczne.

8:30 – 9:00

Śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

9:00 – 9:20

Zajęcia dydaktyczne wg przyjętego programu wychowania przedszkolnego.

09:20 – 10:45

Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu np. w ogrodzie. Zabawy dowolne odpowiadające zainteresowaniom dzieci, praca indywidualna,  zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych.

10:45 – 11:00

Zabawa ruchowa i czynności higieniczno – porządkowe.

11:00 – 11:30

II śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

11:30 – 12:00

Relaksacja, bajkoterapia, muzykoterapia, słuchanie literatury dziecięcej.

12:00 – 12:45

Zabawy na placu zabaw, obserwacje przyrodnicze lub zabawy ruchowe.

Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci, zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, gry dydaktyczne, zajęcia w małych grupach, praca indywidualna. Czynności higieniczno – porządkowe, zabawa ruchowa.

12:45 – 13:15

Obiad. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie. Kulturalne zachowanie się przy stole, prawidłowe posługiwanie się sztućcami.

13:15 – 14:00

Zabawy według zainteresowań dzieci, podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi przy niewielkim udziale nauczyciela, wspieranie rozwoju dziecka. Omówienie z dziećmi wydarzeń dnia, własna aktywność dzieci.

14:00 – 17:00

Zabawy na placu zabaw, obserwacje przyrodnicze lub zabawy ruchowe. Zabawy według zainteresowań dzieci  przy niewielkim udziale nauczyciela.

Praca w małych grupach i praca indywidualna z dziećmi utrwalająca treści podstawy programowej.

Rozchodzenie się dzieci  – w grupach połączonych.

Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem angielskim jest włączone w różne działania realizowane w ramach programu wychowania przedszkolnego, odbywa się przede wszystkim w formie zabawy. Nauczyciel stwarza warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach. Jest to  zrealizowane m.in. poprzez kierowanie do dzieci bardzo prostych poleceń w języku obcym w toku różnych zajęć i zabaw, wspólną lekturę książeczek dla dzieci w języku obcym, włączanie do zajęć rymowanek, prostych wierszyków, piosenek oraz materiałów audiowizualnych w języku obcym. Nauczyciel  wykorzystuje naturalne sytuacje wynikające ze swobodnej zabawy dzieci, aby powtórzyć lub zastosować w dalszej zabawie poznane przez dzieci słowa lub zwroty.

UWAGA! Ramowy rozkład dnia, jak sama nazwa wskazuje, jest tylko ramą dnia i może ulec zmianie ze względu na: różne warunki pogodowe, wizyty gości w przedszkolu, uroczystości, spotkania, krótszy lub przedłużający się czas realizacji tematu.