Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, statucie przedszkola.
WSTĘP
Koncepcja pracy przedszkola to ogólny plan działania społeczności przedszkolnej. Jest jak drogowskaz, który wskazuje kierunki pracy i rozwoju wszystkim jego członkom. Uświadamia celowość i wartość działania. Umożliwia wprowadzanie zmian i przyczynia się, przy wspólnym zaangażowaniu – do lepszej przyszłości. Prowadzi do sukcesów dzieci, nauczycieli, rodziców i wszystkich pracowników przedszkola.
Koncepcja jest nierozerwalna i spójna z treścią dokumentów wewnątrzprzedszkolnych: ze statutem, programem profilaktycznym oraz przedszkolnym zestawem programów.
W tworzeniu dokumentu uwzględniono rolę przedszkola w środowisku lokalnym.
Dalsze sprawne działanie przedszkola wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem prowadzącym i nadzorującym, innymi przedszkolami, szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jego działania.
I Charakterystyka przedszkola
Przedszkole znajduje się w Bydgoszczy w dzielnicy – Stary Fordon. Przedszkole położone jest na obrzeżach Krajobrazowego Parku Doliny Dolnej Wisły.
Mieści się w dwóch budynkach: w bloku przy ulicy Pielęgniarskiej 17A i w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Wyzwolenia 4.
Czynne jest codziennie w godzinach od 6.00 do 17.00 w obu lokalizacjach. W przedszkolu funkcjonują 4 grupy, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
W placówce znajdują się 4 sale dydaktyczne wyposażone w meble i pomoce dydaktyczne zgodnie z wymogami Sanepidu oraz możliwościami i potrzebami dzieci w wieku 3 – 6 lat. Posiada zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne oraz dwa place zabaw wyposażone w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych. Teren placów zabaw jest ogrodzony.
We wszystkich oddziałach zatrudnionych jest łącznie z dyrektorem 10 nauczycieli, w tym 2 niepełnozatrudnionych (religia i język angielski) oraz 10 osób administracji i obsługi.
W przedszkolu pracuje wykwalifikowana i doświadczona kadra pedagogiczna oraz właściwie przygotowany zespół administracyjno – obsługowy. Działalność opiekuńczo – wychowawczo – dydaktyczna oparta jest na nowoczesnych formach i metodach pracy z dzieckiem.
Nauczycielki podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w różnych formach doskonalenia. Uczestniczą wraz z dziećmi w zawodach sportowych, przeglądach, konkursach oraz same są ich organizatorkami. Aktywnie włączają się w akcje i imprezy organizowane przez miasto Bydgoszcz.
Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe z języka angielskiego.
Dzięki współpracy Przedszkola z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną dzieci objęte są opieką specjalistyczną psychologa, pedagoga i logopedy.
Przedszkole zapewnia dzieciom wychowanie i nauczanie przewidziane Podstawą Programową oraz bezpieczeństwo i poszanowanie Praw Dziecka.
Placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym.
W przedszkolu działa Rada Rodziców wspierając działalność statutową.
II. Misja przedszkola
Działania ukierunkowane przede wszystkim są na wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka, zgodny z jego własnym potencjałem, możliwościami i potrzebami, jego dążeniem do autokreacji, samorealizacji, autonomii, a w konsekwencji do szczęśliwego życia.
Realizowany przez nas system wychowawczy i działania edukacyjne sprzyjają wyzwalaniu aktywności własnej dzieci, rozwijają ich zainteresowania, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności oraz służą osiąganiu gotowości szkolnej.
III. Wizja przedszkola
Wizja to pewien obraz, pozytywne wyobrażenie przyszłości na podstawie uznawanych wartości i idei, na podstawie którego kształtują się cele i plany działania.
Nasze przedszkole jest przyjazne dzieciom, rodzicom i pracownikom oraz otwarte na ich potrzeby. Zabiega o współpracę z rodzicami, respektując prawo rodziców do zabierania głosu w ważnych sprawach związanych z ich dzieckiem.
Rodzice są naszymi najważniejszymi partnerami w procesie wychowawczo – opiekuńczo – dydaktycznym. Biorą udział w różnorodnych formach organizowanych przez przedszkole i włączają się aktywnie w jego życie. Są regularnie informowani o postępach swoich dzieci, uzyskują specjalistyczne wskazówki i porady.
Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym, promuje osiągnięcia nauczycieli i dzieci.
Nauczyciele poprzez szereg działań kształtują u dzieci umiejętność budowania prawidłowych relacji międzyludzkich, opartych na przywiązaniu i szacunku do własnego kraju i regionu, na tolerancji wobec innych, w powiązaniu ze środowiskiem społeczno – kulturowym i naturalnym.
Promujemy wychowanie wrażliwego, twórczego, świadomego, zmotywowanego do działania człowieka o zintegrowanej osobowości. Człowieka dbającego o siebie oraz o środowisko naturalne w którym żyje.
Tworzymy optymalne warunki do rozwijania wyobraźni twórczej w działalności plastycznej i muzycznej.
Dużą wagę przywiązuje się do rozwijania kompetencji społecznych u dzieci, a także odróżniania dobra od zła. Dziecko, które radzi sobie społecznie, ma dużo większą przyswajalność wiedzy. Takie dzieci lepiej radzą sobie z nauką niż dzieci, które mają niewielkie umiejętności w tym zakresie.
Bardzo ważnym jest dla nas kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, również w szybko zmieniającym się otoczeniu i świecie oraz uczenie odpowiedzialności .
Podejmuje się działania promujące zdrowy tryb życia, w zgodzie ze sobą i środowiskiem. Działania skierowane na rozwijanie szeroko rozumianej – świadomości ekologicznej.
Zdrowie, rozumiane jest jako stan równowagi fizjologicznej i psychicznej między organizmem człowieka, a otaczającym go światem. Warunkujące teraz i w przyszłości aktywne, bezpieczne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Sprzyjające realizacji jego indywidualnych celów i budowania szczęśliwego życia.
Propaguje się bardzo częste przebywanie na świeżym powietrzu i promowanie kultury fizycznej.
Przedszkole promuje czytelnictwo wśród dzieci.
Przedszkole dba o zapewnienie dobrze zorganizowanych i atrakcyjnych zajęć, w dobrze przygotowanym, odpowiednio wyposażonym, ale i minimalistycznym otoczeniu. Miejscu estetycznym i bezpiecznym. Sukcesywna rezygnacja z plastików i pstrokatych klimatów na rzecz przedmiotów i pomocy dydaktycznych wykonanych z naturalnych materiałów. Nie produkowanie mnogości śmieci, w zamian ich wtórnego wykorzystania.
Przedszkole dba o umożliwienie nauczycielom wszelkich możliwości rozwoju, wspiera działania innowacyjne nauczycieli.
Jesteśmy zorientowani na stosowanie nowoczesnych środków TIK oraz form i metod pracy.
Organizujemy warsztaty i spotkania dla nauczycieli i rodziców oraz dzielimy się wiedzą.
Nasze przedszkole to miejsce, w którym panuje pozytywny klimat emocjonalny – dzieci chętnie do nas przychodzą i znakomicie się tu czują.
Podejmowane są działania ukierunkowane na rozwijanie zainteresowań i talentów, jak i w pokonywaniu trudności i barier.
Chcemy aby dzieci miały równe szanse w podjęciu nauki na dalszym etapie kształcenia.
Dziecko w naszym przedszkolu jest:
Dziecko w naszym przedszkolu ma prawo do:
Rodzice w naszym przedszkolu:
Nauczyciele w naszym przedszkolu:
IV. Cele i zadania przedszkola:
Procesy zachodzące w przedszkolu:
Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym:
Zarządzanie przedszkolem:
V Kierunki realizacji koncepcji pracy i dobre przykłady:
VI Wskaźniki efektywności koncepcji – kryteria sukcesu:
VII Dobre praktyki:
PROJEKT DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH
JESTEM MAŁYM RATOWNIKIEM
Z PRZEDSZKOLA NR 57 „PLUSZOWY MIŚ”
Cele projektu:
przedszkolnym w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu a nawet życiu.
Współpracujemy ze służbami ratownictwa medycznego: miedzy innymi z panią Barbarą Boniek Dyrektorem Oddziału- Fundacja Świat Dzieciom Oddział Bydgoszcz
Rada pedagogiczna zdobyła wiedzę i umiejętności na szkoleniach organizowanych przez:
Fundację „Świat Dzieciom” - „Serce na Start”
Ukończyła kurs certyfikowany przez Polską oraz Europejską Radę Resuscytacji - BLS/AED PROVIDER COURSE.
Nasz projekt ma charakter cykliczny i jest realizowany od września do czerwca każdego roku szkolnego.
LUBIĘ BYĆ SAMODZIELNY I AKTYWNY, JESTEM CIEKAWY ŚWIATA
DZIEŃ AKTYWNOŚCI DZIECI W PRZEDSZKOLU NR 57”PLUSZOWY MIŚ”
Cel działania:
Jeden dzień w tygodniu jest „DNIEM DOBRYCH POMYSŁÓW DZIECI” .
W tym dniu nasze dzieci wspólnie z nauczycielem planują przebieg dnia,
podają własne pomysły na zabawy, zajęcia, spacery, wycieczki.
Nauczyciel pełni rolę wspierającą, udostępnia dzieciom niezbędne materiały
i przybory, pomaga dzieciom zorganizować stanowiska pracy, pełni rolę doradczą.
SYSTEM WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA
W PRZEDSZKOLU NR 57 ”PLUSZOWY MIŚ”
SZANSĄ NA SUKCES DZIECKA
Cel działania:
Nauczyciel jest zobowiązany do:
Nauczyciel w grupach starszych – dzieci 5 i 6 letnich do końca kwietnia przekazuje rodzicom pisemną INFORMACJĘ O GOTOWOŚCI DZIECKA DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ w grupach młodszych informuje rodziców o postępach dziecka.
DZIECI PRZEWLEKLE CHORE
Dyrektor
Po uzyskaniu informacji od specjalistów, rodziców a także na podstawie orzeczenia wydanego przez odpowiednie instytucje, wyznacza nauczycieli do prowadzenia nauczania indywidualnego.
Nauczyciel
- uważnie obserwuje zachowanie dziecka i reaguje na niepokojące objawy, rozumie jego trudności,
- wzmacnia jego samodzielność i zaradność w związku z chorobą,
- pomaga dziecku koncentrować się na swoich pozytywnych i mocnych stronach,
- pomaga przyjąć pozytywna postawę wobec choroby.
NIESPRAWNOŚĆ RUCHOWA
Nauczyciel
- zbiera informacje na temat choroby dziecka i jej wpływu na funkcjonowanie w przedszkolu,
- dostosowuje sposób pracy z dzieckiem i wymagań na podstawie zaświadczenia lekarskiego i/lub opinii psychologiczno - pedagogicznej,
- jeżeli choroba znacznie utrudnia lub uniemożliwia uczęszczanie dziecka do przedszkola opracowuje program nauczania indywidualnego z dzieckiem prowadzi nauczanie indywidualne w ścisłej współpracy z rodzicami dziecka,
- zapewnia dziecku kontakt z rówieśnikami i udział w życiu przedszkola,
- organizuje aktywności zgodnie z możliwościami zdrowotnymi dziecka,
- uwzględniania w procesie dydaktycznym samopoczucie i sprawność psychofizyczną dziecka.
EFEKTY DZIAŁAŃ:
VIII Metody pracy:
IX DZIAŁANIA PODNOSZACE JAKOŚĆ PRACY PRZEDSZKOLA
Sposoby diagnozowania osiągnięć dzieci:
Badanie osiągnięć dzieci w przedszkolu odbywa się na podstawie:
Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli:
Nauczyciele stosują ewaluacje własnej pracy (samoocenę) jak również zostają poddani ocenie przez dyrektora i rodziców. Badania osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:
Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na Radach Pedagogicznych analityczno – oceniających odbywających się co pół roku.
Sposoby informowania rodziców o postępach edukacyjnych dzieci:
Nauczyciele na początku roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach edukacyjnych z realizowanego przez siebie programu nauczania i wychowania.
Nauczyciele zobowiązani są do gromadzenia informacji o dziecku i dokumentowania jego rozwoju w sposób przyjęty w przedszkolu.
Informacje o dziecku zawarte w arkuszach obserwacyjnych, diagnostycznych i innych dokumentach zbieranych przez nauczycieli.
Rodzice o postępach edukacyjnych swoich dzieci dowiadują się na zebraniach ogólnych, w trakcie indywidualnych rozmów podejmowanych z inicjatywy nauczyciela lub rodzica.
Na życzenie rodzica nauczyciel może napisać opinię o aktualnym stanie rozwoju dziecka.
Pisemną informację o gotowości dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego otrzymują rodzice po przeprowadzeniu diagnozy końcowej w roku szkolnym poprzedzającym naukę w szkole.
Ewaluacja prowadzonych działań:
Ewaluacja wewnętrzna przeprowadzana jest przez powołane zespoły do spraw ewaluacji.
TRADYCJE PRZEDSZKOLNE
Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę.
Placówka ma swoją nazwę ,,Pluszowy Miś”, logo, stronę internetową, maskotkę przedszkola – Pluszowego Misia oraz kalendarz uroczystości i ważnych wydarzeń w przedszkolu:
Nowe tradycje :
X Model absolwenta
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
Potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia
Posiada:
Potrafi:
Rozumie, zna, przestrzega:
Nie obawia się:
XI ZAŁĄCZNIKI
XII POSTANOWIENIA KOŃCOWE
XIII. Elementy składowe koncepcji
Niniejsza koncepcja pracy ukierunkowana jest na zapewnienie wszechstronnego, harmonijnego rozwoju dziecka zgodnego z jego potencjałem, możliwościami i potrzebami. Jego dążeniem do autokreacji, samorealizacji, autonomii, a w konsekwencji do szczęśliwego życia. Przedszkole, jest placówką promującą wartości proekologiczne i zdrowotne. Otwartą i przyjazną dla dzieci i ich rodziców. Promuje czytelnictwo dzieci. Pragniemy wychować człowieka wrażliwego, twórczego, świadomego, zmotywowanego do działania. Człowieka dbającego o siebie oraz o środowisko naturalne , w którym żyje. Odważnego optymistę, który jest gotowy do osiągania sukcesów na miarę swoich możliwości. Przedszkole jest aktywne we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Otwarte na nowe formy i metody pracy, oraz rozwiązania innowacyjne.
Szczegółowe cele, zadania i zamierzenia pracy przedszkola zawarte są w programach wspomagających działania wychowawczo - dydaktyczne:
• Programie adaptacyjnym,
• Rocznym Planie Pracy Przedszkola,
• Programach wspomagających rozwój dziecka,
• Programie współpracy z rodzicami i środowiskiem, które stanowią integralną część Koncepcji Pracy Przedszkola i są z nią spójne.
Koncepcja przedszkola jest analizowana i modyfikowana w miarę potrzeb.
XIV Kierunki pracy przedszkola
Podejmując działania zmierzające ku systematycznemu rozwojowi placówki, wytyczyliśmy następujące kierunki działań na lata 2020 – 2025:
PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy.
PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Promocja zdrowia i świadomości ekologicznej.
PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2022/2023
Rozwijanie koncepcji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.
PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Budowanie skutecznego systemu współpracy z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Stworzenie obszaru doświadczalnego do realizacji innowacji pedagogicznych w celu rozbudzania zainteresowań światem przyrody oraz zjawisk fizycznych.
XV Ewaluacja
Koncepcja Pracy Przedszkola podlega ewaluacji:
• poprzez bieżące obserwowanie realizacji zadań:
- ustalenie stopnia zdolności realizacji zaplanowanych zadań,
- doskonalenie realizowanej koncepcji i programów – wprowadzanie zmian,
• po zakończeniu każdego roku realizacji koncepcji:
- sprawdzenie, które cele zostały osiągnięte,
- ocena stopnia zaangażowania pracowników w realizację,
- zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania.
• po zakończeniu realizacji całej koncepcji:
- oszacowanie efektów działania programu,
- ocena stopnia zaangażowania pracowników,
- zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania pracy przedszkola.
Informację dotyczącą bieżącej realizacji zadań zaplanowanych na dany rok szkolny gromadzą nauczycielki, a po ich zakończeniu przekazują Dyrektorowi.