KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 57 „Pluszowy Miś”

NA LATA 2020 – 2025

 

 

 

 

 

 

 

Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, statucie przedszkola.

 

WSTĘP

Koncepcja pracy przedszkola to ogólny plan działania społeczności przedszkolnej. Jest jak drogowskaz, który wskazuje kierunki pracy i rozwoju wszystkim jego członkom. Uświadamia celowość i wartość działania. Umożliwia wprowadzanie zmian i przyczynia się, przy wspólnym zaangażowaniu – do lepszej przyszłości. Prowadzi do sukcesów dzieci, nauczycieli, rodziców i wszystkich pracowników przedszkola.

Koncepcja jest nierozerwalna i spójna z treścią dokumentów wewnątrzprzedszkolnych: ze statutem, programem profilaktycznym oraz przedszkolnym zestawem programów.

W tworzeniu dokumentu uwzględniono rolę przedszkola w środowisku lokalnym.

Dalsze sprawne działanie przedszkola wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem prowadzącym i nadzorującym, innymi przedszkolami, szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jego działania.

 

I Charakterystyka przedszkola

Przedszkole znajduje się w Bydgoszczy w dzielnicy – Stary Fordon. Przedszkole położone jest na obrzeżach Krajobrazowego Parku Doliny Dolnej Wisły.

Mieści się w dwóch budynkach: w bloku przy ulicy Pielęgniarskiej 17A i w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Wyzwolenia 4.

Czynne jest codziennie w godzinach od 6.00 do 17.00 w obu lokalizacjach. W przedszkolu funkcjonują 4 grupy, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

W placówce znajdują się 4 sale dydaktyczne wyposażone w meble i pomoce dydaktyczne zgodnie z wymogami Sanepidu oraz możliwościami i potrzebami dzieci w wieku 3 – 6 lat. Posiada zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne oraz dwa place zabaw wyposażone w sprzęt do zabaw i zajęć ruchowych. Teren placów zabaw jest ogrodzony.

We wszystkich oddziałach zatrudnionych jest łącznie z dyrektorem 10 nauczycieli, w tym 2 niepełnozatrudnionych (religia i język angielski) oraz 10 osób administracji i obsługi.

W przedszkolu pracuje wykwalifikowana i doświadczona kadra pedagogiczna oraz właściwie przygotowany zespół administracyjno – obsługowy. Działalność opiekuńczo – wychowawczo –  dydaktyczna oparta jest na nowoczesnych formach i metodach pracy z dzieckiem.

Nauczycielki podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w różnych formach doskonalenia. Uczestniczą wraz z dziećmi w zawodach sportowych, przeglądach, konkursach oraz same są ich organizatorkami. Aktywnie włączają się w akcje i imprezy organizowane przez miasto Bydgoszcz.

Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe z języka angielskiego.

Dzięki współpracy Przedszkola z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną dzieci objęte są opieką specjalistyczną psychologa, pedagoga i logopedy.

Przedszkole zapewnia dzieciom wychowanie i nauczanie przewidziane Podstawą Programową oraz bezpieczeństwo i poszanowanie Praw Dziecka.

Placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym.

W przedszkolu działa Rada Rodziców wspierając działalność statutową.

 

II. Misja przedszkola

Działania ukierunkowane przede wszystkim są na wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka, zgodny z jego własnym potencjałem, możliwościami i potrzebami, jego dążeniem do autokreacji, samorealizacji, autonomii, a w konsekwencji do szczęśliwego życia.

Realizowany przez nas system wychowawczy i działania edukacyjne sprzyjają wyzwalaniu aktywności własnej dzieci, rozwijają ich zainteresowania, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności oraz służą osiąganiu gotowości szkolnej.

 

III. Wizja przedszkola

Wizja to pewien obraz, pozytywne wyobrażenie przyszłości na podstawie uznawanych wartości i idei, na podstawie którego kształtują się cele i plany działania.

Nasze przedszkole jest przyjazne dzieciom, rodzicom i pracownikom oraz otwarte na ich potrzeby. Zabiega o współpracę z rodzicami, respektując prawo rodziców do zabierania głosu w ważnych sprawach związanych z ich dzieckiem.

Rodzice  są naszymi najważniejszymi partnerami w procesie wychowawczo – opiekuńczo – dydaktycznym. Biorą udział w różnorodnych formach organizowanych przez przedszkole i włączają się aktywnie w jego życie. Są regularnie informowani o postępach swoich dzieci, uzyskują specjalistyczne wskazówki i porady.

Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym, promuje osiągnięcia nauczycieli i dzieci.

Nauczyciele poprzez szereg działań kształtują u dzieci umiejętność budowania prawidłowych relacji międzyludzkich, opartych na przywiązaniu i szacunku do własnego kraju i regionu, na tolerancji wobec innych, w powiązaniu ze środowiskiem społeczno – kulturowym  i naturalnym.

Promujemy wychowanie wrażliwego, twórczego, świadomego, zmotywowanego do działania człowieka o zintegrowanej osobowości. Człowieka dbającego o siebie oraz o środowisko naturalne w którym żyje.

Tworzymy optymalne warunki do rozwijania wyobraźni twórczej w działalności plastycznej i muzycznej.

Dużą wagę przywiązuje się do rozwijania kompetencji społecznych u dzieci, a także odróżniania dobra od zła. Dziecko, które radzi sobie społecznie, ma dużo większą przyswajalność wiedzy. Takie dzieci lepiej radzą sobie z nauką niż dzieci, które mają niewielkie umiejętności w tym zakresie.

Bardzo ważnym jest dla nas kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, również w szybko zmieniającym się otoczeniu i świecie oraz uczenie odpowiedzialności .

Podejmuje się działania promujące zdrowy tryb życia, w zgodzie ze sobą i środowiskiem. Działania skierowane na rozwijanie szeroko rozumianej – świadomości ekologicznej.

Zdrowie, rozumiane jest jako stan równowagi fizjologicznej i psychicznej między organizmem człowieka, a otaczającym go światem. Warunkujące teraz i w przyszłości aktywne, bezpieczne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Sprzyjające realizacji jego indywidualnych celów i budowania szczęśliwego życia.

Propaguje się bardzo częste przebywanie na świeżym powietrzu i promowanie kultury fizycznej.

Przedszkole promuje czytelnictwo wśród dzieci.

Przedszkole dba o zapewnienie dobrze zorganizowanych i atrakcyjnych zajęć, w dobrze przygotowanym, odpowiednio wyposażonym, ale i minimalistycznym otoczeniu. Miejscu estetycznym i bezpiecznym. Sukcesywna rezygnacja z plastików i pstrokatych klimatów na rzecz przedmiotów i pomocy dydaktycznych wykonanych z naturalnych materiałów. Nie produkowanie mnogości śmieci, w zamian ich wtórnego wykorzystania.

Przedszkole dba o umożliwienie nauczycielom wszelkich możliwości rozwoju, wspiera działania innowacyjne nauczycieli.

Jesteśmy zorientowani na stosowanie nowoczesnych środków TIK oraz form i metod pracy.

Organizujemy warsztaty i spotkania dla nauczycieli i rodziców oraz dzielimy się wiedzą.

Nasze przedszkole to miejsce, w którym panuje pozytywny klimat emocjonalny – dzieci chętnie do nas przychodzą i znakomicie się tu czują.

Podejmowane są działania ukierunkowane na rozwijanie zainteresowań i talentów, jak i w pokonywaniu trudności i barier.

Chcemy aby dzieci miały równe szanse w podjęciu nauki na dalszym etapie kształcenia.

 

Dziecko w naszym przedszkolu jest:

  • akceptowane takie, jakie przychodzi, jakie jest,
  • jest ufne w stosunku do nauczycieli,
  • jest optymistyczne, pogodne, otwarte,
  • poznaje swoje prawa i obowiązki,
  • jest ciekawe świata, twórcze i kreatywne,
  • chętnie podejmuje nowe wyzwania,
  • aktywnie uczestniczy w życiu przedszkola,
  • jest odpowiedzialne, prawdomówne i świadome zagrożeń,
  • dba o swoje zdrowie i o środowisko naturalne,
  • uczy się dostrzegać swoje mocne strony i buduje pozytywny obraz samego siebie,
  • uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi, współpracować z innymi,
  • osiąga dojrzałość szkolną na wymaganym poziomie, gwarantującą mu z powodzeniem rozpoczęcie nauki w szkole.

 

Dziecko w naszym przedszkolu ma prawo do:

  • życia i  indywidualnego procesu i tempa rozwoju,
  • poczucia bezpieczeństwa, zgłaszania zagrożeń,
  • akceptacji, miłości bezwarunkowej i czułości,
  • swobody myśli, sumienia i wyznania,
  • własnych poglądów, opinii, wypowiedzi,
  • ma prawo nie wiedzieć, nie znać, nie rozumieć i zrozumieć,
  • kontaktów społecznych i bycia częścią wspólnoty,
  • zabawy i wyboru towarzyszy zabaw,
  • Nauki, informacji, badania i eksperymentowania,
  • odczuwania emocji, przerwy, ciszy, odpoczynku, snu,
  • doświadczania konsekwencji swojego zachowania,
  • aktywności ruchowej i świeżego powietrza,
  • zdrowego odżywiania się, zgłaszania złego samopoczucia,
  • pomocy i ochrony przy pokonywaniu przeżyć wywołanych przemocą,
  • pomocy ze strony dorosłych i kontaktów z nimi na zasadzie równouprawnienia.

 

Rodzice w naszym przedszkolu:

  • są równoprawnymi członkami społeczności przedszkolnej,
  • włączają się w spójny i jednolity system oddziaływań wychowawczo – dydaktycznych i opiekuńczych na płaszczyźnie przedszkole i dom rodzinny wychowanka, czyli biorą aktywny udział w procesie wychowania i edukacji swojego dziecka w przedszkolu,
  • zapoznają się na bieżąco z realizowanymi w przedszkolu zadaniami wynikającymi z planów pracy i koncepcji pracy przedszkola,
  • biorą czynny udział w różnych formach współpracy organizowanych przez przedszkole,
  • wzbogacają własną wiedzę i umiejętności pedagogiczne poprzez udział w proponowanych przez przedszkole warsztatach, spotkaniach,
  • uczestniczą we wzmacnianiu więzi rodzinnych i relacji między pokoleniowych,
  • uczestniczą w promowaniu placówki w środowisku lokalnym,
  • tworzą pozytywną atmosferę w kontaktach z przedszkolem,
  • wyrażają swoją opinię i oceniają pracę przedszkola,
  • otrzymują rzetelną informację na temat rozwoju i postępów swojego dziecka, jego zachowaniu i przyczynach ewentualnych niepowodzeń,
  • informowani są o stanie gotowości szkolnej dziecka, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości odpowiednio wspomagać,
  • informowani są o sposobach i możliwości uzyskania pomocy psychologiczno – pedagogicznej i innej.

 

Nauczyciele w naszym przedszkolu:

  • są empatyczni i taktowni, refleksyjni i uważni, kompetentni, posiadają wiele talentów,
  • są aktywni i twórczy, innowacyjni, zaangażowani w pracę przedszkola,
  • wspierają rozwój psychofizyczny dziecka, jego umiejętności, predyspozycje i uzdolnienia,
  • obserwują i oceniają jego rozwój i wskazują kierunki pracy dziecka,
  • współpracują z zespołem, rodzicami i środowiskiem lokalnym,
  • pozyskują rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukują partnerów i przyjaciół przedszkola,
  • aktywnie realizują zadania przedszkola zgodnie z prawem oświatowym i dokumentami placówki,
  • stosują nowoczesne metody pracy, tworzą i realizują własne programy dostosowane do potrzeb grupy i przedszkola,
  • zupełniają swoją wiedzę i rozwijają umiejętności, podnoszą kwalifikacje zawodowe,
  • wzbogacają warsztat pracy, dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami,
  • monitorują efektywność własnej pracy.

 

IV. Cele i zadania przedszkola:

  •    przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa,
  •    procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w koncepcji pracy,
  •    w przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych,
  •    przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa,
  •    przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego,
  •    działania przedszkola nastawione są na twórczy rozwój dzieci, nabywanie przez nie wiadomości i umiejętności poprzez działanie i doświadczanie,
  •    realizowany jest program wychowawczy uwzględniający system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci,
  •    przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa,
  •    zarządzanie zapewnia sprawne funkcjonowanie przedszkola.

 

Procesy zachodzące w przedszkolu:

  • w przedszkolu opracowana i wdrożona jest oferta zajęć zawierająca nowatorskie rozwiązania i formy pracy z dzieckiem, która jest stale uzupełniana, realizowane są ciekawe projekty edukacyjne,
  • przedszkole zapewnia każdemu dziecku możliwości realizacji własnych pasji  i zainteresowań oraz osiąganie indywidualnych sukcesów,
  • w przedszkolu opracowano system diagnozowania wiadomości, umiejętności  i możliwości dzieci. Dzieciom udzielana jest pomoc w wyrównaniu szans edukacyjnych.             

 

Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym:

  • przedszkole współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku,
  • w przedszkolu wypracowane zostały zasady działania w zakresie współpracy z rodzicami i wzmacniania ich ról,
  • absolwenci przedszkola są dobrze przygotowani do dalszej edukacji,
  • działalność przedszkola promowana jest w środowisku.

 

Zarządzanie przedszkolem:

  • praca nauczycieli oparta jest na realizacji wspólnych działań i celów zawartych w koncepcji pracy przedszkola, nauczyciele planują działania, rozwiązują problemy  oraz doskonalą metody i formy pracy,
  • absolwenci przedszkola są dobrze przygotowani do dalszej edukacji,
  • działalność przedszkola promowana jest w środowisku,
  • dyrektor jest kreatywny i konsekwentny w działaniu, preferuje ciekawe i nowoczesne metody pracy z dziećmi,
  • warunki lokalowe i wyposażenie umożliwiają realizowanie przyjętych programów i projektów, sprzyjają zabawie, doświadczaniu, rozwijaniu umiejętności i wypoczynkowi dzieci.

 

V Kierunki realizacji koncepcji pracy i dobre przykłady:

  • promocja zdrowia i ekologia,
  • Projekt – Przedszkole Bez Plastiku – eliminowanie plastiku z życia codziennego, częste przebywanie na świeżym powietrzu inspirowane skandynawskimi metodami, zdrowe ekologiczne odżywianie, udział w akcjach ekologicznych: POLSKA BEZ SMOGU, LEŚNA SKRZYNIA SKARBÓW, akcjach promujących zdrowy styl życia: ROWEROWY MAJ, zawodach sportowych  i mityngach lekkoatletycznych tj. SPORT UCZY I BAWI,
  • Projekt – Jestem Małym Czytelnikiem – promowanie czytelnictwa wśród dzieci, zorganizowanie dzieciom Biblioteczki Pluszowego Misia,
  • Organizowanie konkursów czytelniczych i recytatorskich, spotkania z autorami, udział w programach i akcjach ogólnopolskich tj.CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM,
  • rozwijanie kompetencji społecznych, umiejętności komunikacyjnych, asertywności, umiejętności pracy w zespole,
  • organizowanie warsztatów dla rodziców i  nauczycieli,
  • kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i uczenie odpowiedzialności,
  • Kontynuacja tradycji przedszkolnych tj. Program Bezpieczny Przedszkolak,  udział w akcjach  tj. BEZPIECZNI NA DRODZE, dalsza współpraca z instruktorami PCK i Policją i Strażą Miejską, 
  • wykorzystywanie nowoczesnych metod i środków edukacji,
  • Kontynuacja tradycji przedszkolnych – Program promocji zdrowia psychicznego PRZYJACIELE ZIPPIEGO, wdrażanie aktywnej metody UWAŻNOŚĆ I SPOKÓJ ŻABKI opartej na treningu uważności i redukcji stresu MBSR  Eline Snel, SENSOMOTORYKA i inne.

 

VI Wskaźniki efektywności koncepcji – kryteria sukcesu:

  • rozwój sprawności fizycznej dzieci,
  • czystsze i zdrowsze otoczenie przyjazne dziecku,
  • kształtowanie postaw proekologicznych,
  • wzrost świadomości ekologicznej dzieci i ich rodzin,
  • wzrost czytelnictwa wśród dzieci,
  • spotkania z ciekawymi ludźmi, nawiązywanie nowych kontaktów i współpracy,
  • rozwój kompetencji społecznych dzieci,
  • wzrost efektywności pracy nauczycieli,
  • zwiększenie integracji rodziny z przedszkolem,
  • wzrost bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego dzieci,
  • zacieśnienie współpracy z instytucjami wspomagającymi przedszkole,
  • poszerzenie oferty edukacyjnej przedszkola o elementy nowatorskie i innowacyjne,
  • wzbogacanie bazy przedszkola o nowoczesne pomoce dydaktyczne, multimedia,
  • zadowolenie rodziców z oferty edukacyjnej przedszkola,
  • dobra opinia o działalności przedszkola,
  • upowszechnienie wiedzy o działalności przedszkola w środowisku,
  • wzrost motywacji i zadowolenia personelu z dobrze spełnionego obowiązku,
  • prowadzenie skutecznej polityki kadrowej.

 

VII Dobre praktyki:

 

PROJEKT DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

JESTEM  MAŁYM  RATOWNIKIEM

Z PRZEDSZKOLA NR 57 „PLUSZOWY MIŚ”

 

Cele projektu:

  • kształtowanie  pozytywnych, bezpiecznych postaw i zachowań dzieci w wieku

         przedszkolnym w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu a nawet życiu.

  • propagowanie wiedzy, że  małe dziecko może pomóc w sytuacji zagrożenia.
  • wzbogacanie wiedzy i umiejętności dzieci o treści z zakresu pierwszej pomocy i podstawowych czynności ratowniczych.

 

Współpracujemy ze służbami ratownictwa medycznego: miedzy innymi z panią Barbarą Boniek Dyrektorem Oddziału- Fundacja Świat Dzieciom Oddział Bydgoszcz

Rada pedagogiczna zdobyła wiedzę i umiejętności na szkoleniach organizowanych przez:

Fundację „Świat Dzieciom” - „Serce na Start”

Ukończyła kurs certyfikowany przez Polską oraz Europejską Radę Resuscytacji - BLS/AED PROVIDER COURSE.

Nasz projekt ma charakter cykliczny i jest realizowany od września do czerwca każdego roku szkolnego.

 

LUBIĘ BYĆ SAMODZIELNY I AKTYWNY, JESTEM CIEKAWY ŚWIATA

DZIEŃ AKTYWNOŚCI DZIECI W PRZEDSZKOLU NR 57”PLUSZOWY MIŚ”

 

Cel działania:

  • stworzenie dzieciom możliwości współdecydowania w ważnych sprawach –planowanie dnia, zgłaszanie własnych pomysłów i ich realizacja,
  • uczenie się przez samodzielne tworzenie i odkrywanie,
  • poznawanie „ samego siebie”, swoich możliwości, uświadamianie sobie swoich mocnych stron i ograniczeń,
  • wspieranie ciekawości, aktywności i samodzielności dzieci.

 

Jeden dzień w tygodniu jest „DNIEM DOBRYCH POMYSŁÓW DZIECI” .

W tym dniu nasze dzieci wspólnie z nauczycielem planują przebieg dnia,

podają własne pomysły na zabawy, zajęcia, spacery, wycieczki.

Nauczyciel pełni rolę wspierającą, udostępnia dzieciom niezbędne materiały

i przybory, pomaga dzieciom zorganizować stanowiska pracy, pełni rolę doradczą.

 

SYSTEM WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA

W PRZEDSZKOLU NR 57 ”PLUSZOWY MIŚ”

SZANSĄ NA SUKCES DZIECKA

 

Cel działania:

  • wszechstronny rozwój dziecka ściśle powiązany z jego indywidualnymi możliwościami,
  • wczesne rozpoznanie indywidualnych potrzeb dziecka,
  • wspomaganie rodziców w procesie rozwoju i edukacji dzieci,
  • fachowa, kompleksowa pomoc dziecku.

 

Nauczyciel jest zobowiązany do:

  • gromadzenia informacji o indywidualnych potrzebach dziecka,
  • diagnozy pedagogicznej  końcowej zakończonej analizą i oceną  gotowości dziecka  do  podjęcia  nauki  w szkole,

 

Nauczyciel w grupach starszych – dzieci 5 i 6 letnich do końca kwietnia przekazuje rodzicom pisemną INFORMACJĘ O GOTOWOŚCI DZIECKA DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ w grupach młodszych informuje rodziców o postępach dziecka​.

 

​DZIECI PRZEWLEKLE CHORE

 

Dyrektor

Po uzyskaniu informacji od specjalistów, rodziców a także na podstawie orzeczenia wydanego przez odpowiednie instytucje, wyznacza nauczycieli do prowadzenia nauczania indywidualnego.

 

Nauczyciel

- uważnie obserwuje zachowanie dziecka i reaguje na niepokojące objawy, rozumie jego trudności,

- wzmacnia jego samodzielność i zaradność w związku z chorobą,

- pomaga dziecku koncentrować się na swoich pozytywnych i mocnych stronach,

- pomaga przyjąć pozytywna postawę wobec choroby.

 

NIESPRAWNOŚĆ RUCHOWA

 

Nauczyciel

- zbiera informacje na temat choroby dziecka i jej wpływu na funkcjonowanie w przedszkolu,

- dostosowuje sposób pracy z dzieckiem i wymagań na podstawie zaświadczenia lekarskiego i/lub opinii psychologiczno - pedagogicznej,

- jeżeli choroba znacznie utrudnia lub uniemożliwia uczęszczanie dziecka do przedszkola opracowuje program nauczania indywidualnego z dzieckiem prowadzi nauczanie indywidualne w ścisłej współpracy z rodzicami dziecka,

- zapewnia dziecku kontakt z rówieśnikami i udział w życiu przedszkola,

- organizuje aktywności zgodnie z możliwościami zdrowotnymi dziecka,

- uwzględniania w procesie dydaktycznym samopoczucie i sprawność psychofizyczną dziecka.

 

 EFEKTY DZIAŁAŃ:

  • rozpoznanie możliwości i indywidualnej sytuacji dziecka,
  • udzielenie  pomocy dziecku w przypadku rozpoznania takiej potrzeby lub rozwijanie jego zdolności w przypadku zdiagnozowania takiego dziecka,
  • skuteczność przygotowania do podjęcia nauki w szkole dziecka objętego rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym,
  • niwelowanie deficytów rozwojowych,
  • wypracowane narzędzia są dostępne dla wszystkich nauczycieli,
  • ewaluacja narzędzi,
  • współpraca z rodzicami,
  • wymiana doświadczeń.

 

VIII Metody pracy:

 

  • Metoda Dobrego Startu M.Bogdanowicz,
  • Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne,
  • Edukacja przez ruch wg Doroty Dziamskiej,
  • Metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss,
  • Elementy metody KLUCZ DO UCZENIA Wygotskiego,
  • Opowieść ruchowa,
  • Gimnastyka ekspresyjna R.Labana,
  • Gimnastyka K. Orfa,
  • Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów,
  • Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA,
  • GIMNASTYKA MÓZGU p. Dennisona,
  • Elementy metody Marii Montessori,
  • Techniki twórczego myślenia,
  • Metoda konstruowania gier Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej,
  • Uważność i Spokój Małej Żabki,
  • Bajkoterapia,
  • Muzykoterapia,
  • Sensomotoryka.

 

IX DZIAŁANIA  PODNOSZACE  JAKOŚĆ  PRACY  PRZEDSZKOLA

 

Sposoby diagnozowania osiągnięć dzieci:

  • przeprowadzenie diagnozy wstępnej,
  • szczegółowe rozpoznanie sytuacji dziecka, bieżące monitorowanie,
  • dokumentowanie wyników, wspomaganie rozwoju,
  • informowanie rodziców o stanie rozwoju dziecka po diagnozie wstępnej i końcowej,
  • bieżące wspieranie rozwoju dzieci, praca według indywidualnego programu,
  • dokumentowanie wyników obserwacji,
  • przeprowadzenie diagnozy końcowej, wnioski do dalszej pracy.

 

Badanie osiągnięć dzieci w przedszkolu odbywa się na podstawie:

  • prezentacji dokonań dzieci,
  • teczek prac i innych dokumentów,
  • arkuszy obserwacji i rozwoju dziecka,
  • albumów, materiałów reportażowych ( zdjęcia, filmy, itp.),
  • rozmów i obserwacji bieżącej.

 

Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli:

Nauczyciele stosują ewaluacje własnej pracy (samoocenę)  jak również zostają poddani ocenie przez dyrektora i rodziców. Badania osiągnięć nauczycieli dokonuje się na podstawie:

  • ankiet,
  • rozmów z nauczycielami, rodzicami,
  • obserwacji zajęć,
  • obserwacji prezentowanych przez dzieci umiejętności, wiedzy i postaw,
  • arkuszy samooceny pracy.

 

Wyniki badania osiągnięć dzieci, nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane są na Radach Pedagogicznych analityczno – oceniających odbywających się co pół roku.

 

Sposoby informowania rodziców o postępach edukacyjnych dzieci:

Nauczyciele na początku roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach edukacyjnych  z realizowanego przez siebie programu nauczania i wychowania.

Nauczyciele zobowiązani są do gromadzenia informacji o dziecku i dokumentowania jego rozwoju w sposób przyjęty w przedszkolu.

Informacje o dziecku zawarte w arkuszach obserwacyjnych, diagnostycznych i innych dokumentach zbieranych przez nauczycieli.

Rodzice o postępach edukacyjnych swoich dzieci dowiadują się na zebraniach ogólnych, w trakcie indywidualnych rozmów podejmowanych z inicjatywy nauczyciela lub rodzica.

Na życzenie rodzica nauczyciel może napisać opinię o aktualnym stanie rozwoju dziecka.

Pisemną informację o gotowości dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego otrzymują rodzice po przeprowadzeniu diagnozy końcowej w roku szkolnym poprzedzającym naukę w szkole.

 

Ewaluacja prowadzonych działań:

Ewaluacja wewnętrzna przeprowadzana  jest przez powołane zespoły do spraw ewaluacji.

 

TRADYCJE PRZEDSZKOLNE

 

Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę.

Placówka ma swoją nazwę ,,Pluszowy Miś”, logo, stronę internetową, maskotkę przedszkola – Pluszowego Misia  oraz kalendarz uroczystości i ważnych wydarzeń w przedszkolu:

 

  • akcja „Sprzątanie Świata”,
  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania,
  • zabawa integracyjna w plenerze ,,Żegnamy lato – witamy jesień”,
  • „ Powitanie wiosny”,
  • Pasowanie na Przedszkolaka,
  • Święto Pluszowego Misia,
  • Mikołajki,
  • Spotkania wigilijne – Jasełka,
  • Bal karnawałowy,
  • Święto Babci i Dziadka,
  • Światowy Dzień Zdrowia,
  • Światowy Dzień Ziemi,
  • Dzień Rodziny,
  • Dzień Dziecka,
  • Dzień Sportu,
  • Festyn wielkanocny,
  • Uroczystość pożegnania przedszkola.

 

Nowe tradycje :

 

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2 IV
  • DZIEŃ MAŁEGO EKOLOGA  23 IV
  • ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA 10X

 

X Model absolwenta

   Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:

            Potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia

  •  
  • Wykazuje:
  • motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego,
  • zainteresowania treściami nauczania, chęć poznawania czegoś nowego,
  • umiejętność przyswajania nowych pojęć, logicznego myślenia, korzystania z posiadanych wiadomości, uważnego słuchania,
  • umiejętność koncentracji, pracy przez dłuższy czas, wytrwałość,
  • umiejętność radzenia sobie z trudnościami (nie zniechęca się, gdy mu się coś nie uda, podejmuje próby radzenia sobie z zadaniem),
  • umiejętność współpracy w grupie, potrafi współdziałać z innymi, podporządkowuje się poleceniom, normom,
  • tolerancję wobec innych, odmiennych postaw, przekonań,
  • aktywność i samodzielność, kreatywność i inwencję twórczą,
  • troskę i dbałość o swoje zdrowie i odporność na stres.

Posiada:

  • bogatą wiedzę o środowisku, jego zasobach i ich ochronie,
  • zdolność do obdarzania nauczyciela uwagą (i innych dorosłych oraz dzieci),
  • zdolność do  porozumiewania się w zrozumiały sposób,
  • wyobrażenie o obowiązkach wynikających z roli ucznia,
  • podstawową wiedzę o świecie.
      •  

Potrafi:

  •  cieszyć się z własnych osiągnięć i odczuwać satysfakcję, gdy samodzielnie wykona  zadanie.
      •  

Rozumie, zna, przestrzega:

  • prawa dziecka i respektuje prawa innych ludzi,
  • zasady bezpieczeństwa, zasady higieny, dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną,
  • zasady kultury współżycia społecznego,
  • kulturę i dziedzictwo własnego regionu, symbole narodowe,
  • potrzebę szanowania przyrody i środowiska.
      •  

Nie obawia się:

  • występować publicznie – reprezentować grupę, przedszkole,
  • chwalić się swoimi pomysłami, osiągnięciami, sukcesami,
  • wykazywać inicjatywy w działaniu,
  • wyrażania swoich uczuć.

 

XI ZAŁĄCZNIKI

 

 

 

  1. PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
  2. PROGRAM PRACY NA ROK SZKOLNY
  3. PROGRAM PROFILAKTYCZNY
  4. PROGRAM ADAPTACYJNY
  5. PROGRAMY I PROJEKTY AUTORSKIE
  6. PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO
  7. PLANY PRACY NA DANY ROK SZKOLNY
  8. KALENDARZ IMPREZ PRZEDSZKOLNYCH
  9. PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
  10. PLAN WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁĄ
  11. PLAN WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
  12. PLAN WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNEGO DOSKONALENIA NAUCZYCIELI

 

 

XII  POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

  1. Koncepcja  Przedszkola jest otwarta i może ulegać modyfikacji.
  2. Koncepcja  Przedszkola jest uzupełnieniem zadań określonych w Statucie.
  3. Koncepcję  zatwierdza do realizacji Rada Pedagogiczna.
  4. Zmiany mogą być dokonywane na wniosek Dyrektora ZSP nr 4, Wicedyrektora ZSP nr 4, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców w każdym czasie.
  5. Obowiązuje od dnia zatwierdzenia.

 

 

XIII. Elementy składowe koncepcji


Niniejsza koncepcja pracy ukierunkowana jest na zapewnienie wszechstronnego, harmonijnego rozwoju dziecka zgodnego z jego potencjałem, możliwościami i potrzebami. Jego dążeniem do autokreacji, samorealizacji, autonomii, a w konsekwencji do szczęśliwego życia. Przedszkole, jest placówką promującą wartości proekologiczne i zdrowotne. Otwartą i przyjazną dla dzieci i ich rodziców. Promuje czytelnictwo dzieci. Pragniemy wychować człowieka wrażliwego, twórczego, świadomego, zmotywowanego do działania. Człowieka dbającego o siebie oraz o środowisko naturalne , w którym żyje. Odważnego optymistę, który jest gotowy do osiągania sukcesów na miarę swoich możliwości.  Przedszkole jest aktywne we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.  Otwarte na nowe formy i metody pracy, oraz rozwiązania innowacyjne.
Szczegółowe cele, zadania i zamierzenia pracy przedszkola zawarte są w programach wspomagających działania wychowawczo - dydaktyczne:

 

• Programie adaptacyjnym,
• Rocznym Planie Pracy Przedszkola,
• Programach wspomagających rozwój dziecka,
• Programie współpracy z rodzicami i środowiskiem, które stanowią integralną część Koncepcji Pracy Przedszkola i są z nią spójne.

 

Koncepcja przedszkola jest analizowana i modyfikowana w miarę potrzeb.
 

 

XIV Kierunki pracy przedszkola


Podejmując działania zmierzające ku systematycznemu rozwojowi placówki, wytyczyliśmy następujące kierunki działań na lata 2020 – 2025: 

 

  1. 1. Podejmowanie działań służących doskonaleniu efektów pracy własnej przedszkola.
  2. 2. Promowanie osiągnięć dzieci w środowisku lokalnym przy współpracy instytucji i organizacji ze środowiska lokalnego.
  3. 3. Wzmacnianie pozytywnego wizerunku przedszkola w środowisku lokalnym poprzez upowszechnianie jego specyfiki, osiągnięć oraz rozszerzenie oferty edukacyjnej.
  4. 4. Umożliwianie nauczycielom wszelkich możliwości rozwoju.
  5. 5. Odkrywanie w dzieciach ich zdolności i uzdolnień i wspieranie ich rozwoju.
  6. 6. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających rozwijanie kompetencji społecznych u dzieci.
  7. 7. Kształtowanie procesów społeczno – moralnych umiejętności współżycia i współdziałania z rówieśnikami.
  8. 8. Kształtowanie postawy wobec ochrony życia i zdrowa oraz przeciwdziałania zagrożeniom.
  9. 9. Kształtowanie postaw wobec zdrowia w odniesieniu do funkcjonowania własnego organizmu i przeciwdziałania infekcji poprzez różnorodne formy aktywności.
  10. 10. Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka poprzez zachęcanie do wszelkiego rodzaju zabaw zaspakajających naturalną potrzebę ruchu oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój organizmu.
  11. 11. Opracowanie projektów i programów związanych z edukacją ekologiczną.
  12. 12. Tworzenie sytuacji edukacyjnych umożliwiających szeroki kontakt z naturą.
  13.  
  14.  

PRIORYTETY  NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy.

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Promocja zdrowia i świadomości ekologicznej.

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2022/2023

Rozwijanie koncepcji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2023/2024

Budowanie skutecznego systemu współpracy z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2024/2025

Stworzenie obszaru doświadczalnego do realizacji innowacji pedagogicznych  w celu rozbudzania zainteresowań światem przyrody oraz zjawisk fizycznych.

 

XV Ewaluacja


Koncepcja Pracy Przedszkola podlega ewaluacji:

 

• poprzez bieżące obserwowanie realizacji zadań:
- ustalenie stopnia zdolności realizacji zaplanowanych zadań,
- doskonalenie realizowanej koncepcji i programów – wprowadzanie zmian,

• po zakończeniu każdego roku realizacji koncepcji:
- sprawdzenie, które cele zostały osiągnięte,
- ocena stopnia zaangażowania pracowników w realizację,
- zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania
.

• po zakończeniu realizacji całej koncepcji:
- oszacowanie efektów działania programu,

- ocena stopnia zaangażowania pracowników,
- zebranie informacji potrzebnych do dalszego planowania pracy przedszkola.

 

Informację dotyczącą bieżącej realizacji zadań zaplanowanych na dany rok szkolny gromadzą nauczycielki, a po ich zakończeniu przekazują Dyrektorowi.
 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 4
    ul. Wyzwolenia 4
    85-790 Bydgoszcz
  • ul.Pielęgniarska 17A
    tel. 52 3439227
    (biuro przedszkola)

    ul.Wyzwolenia 4
    tel. 52 3439339
    (łączenie przez sekretariat)

Galeria zdjęć