Ramowy Rozkład Dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

dla 5-6 latków

Od 6:00 - 8.00

Schodzenie się dzieci – w grupach łączonych. Zabawy dowolne odpowiadające zainteresowaniom dzieci m.in. konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, aktywność w kącikach zainteresowań itp. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo stymulującym oraz z dziećmi zdolnymi, zabawy integrujące grupę. Inicjowanie rozmów na bliskie dzieciom tematy.

8:00 - 8:15

Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia i  zabawy wspierające rozwój zmysłów oraz procesów poznawczych. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

8:15 – 8:30

Ćwiczenia poranne/zabawy ilustracyjne, inscenizowane przy piosence.

Zabawy i ćwiczenia rytmiczne.

8:30 – 9:00

I śniadanie Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

9:00 – 10:00

Zajęcia dydaktyczne wg przyjętego programu wychowania przedszkolnego.

10.00 – 10:45

Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu np. w ogrodzie. Zabawy dowolne odpowiadające zainteresowaniom dzieci, praca indywidualna, zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych.

10:45 – 11:00

Zabawa ruchowa i czynności higieniczno – porządkowe.

11:00 – 11:20

II śniadanie. Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

11:20 – 12:20

Swobodne zabawy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, odpowiadające zainteresowaniom dzieci, praca indywidualna. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych. Czynności samoobsługowe przed wyjściem na świeże powietrze.

Zabawy swobodne w ogrodzie, zajęcia ruchowe, zajęcia plenerowe, spacery, wycieczki.

12:20 – 13:00

Przygotowanie do obiadu. Czynności samoobsługowe. Obiad.
Realizacja założeń programowych  z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałości o zdrowie.

13:00 – 14:00

Ćwiczenia relaksacyjne, bajkoterapia, muzykoterapia, słuchanie literatury dziecięcej.
Praca indywidualna i grupowa z dziećmi, zajęcia rozwijające i stymulujące wszechstronny rozwój dziecka. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych.

14:00 – 14:30

Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, zabawy ruchowe, gry dydaktyczne, praca wyrównawcza, zajęcia w małych grupach, omówienie z dziećmi wydarzeń dnia, własna aktywność dzieci.

14:30 – 17:00

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym, obserwacje przyrodnicze.

Zabawy dowolne odpowiadające zainteresowaniom dzieci, swobodna działalność plastyczna,

Praca w małych grupach i praca indywidualna z dziećmi utrwalająca treści podstawy programowej.

Rozchodzenie się dzieci – w grupach połączonych.

Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem angielskim jest włączone w różne działania realizowane w ramach programu wychowania przedszkolnego, odbywa się przede wszystkim w formie zabawy. Nauczyciel stwarza warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem obcym w różnych sytuacjach. Jest to zrealizowane m.in. poprzez kierowanie do dzieci bardzo prostych poleceń w języku obcym w toku różnych zajęć i zabaw, wspólną lekturę książeczek dla dzieci w języku obcym, włączanie do zajęć rymowanek, prostych wierszyków, piosenek oraz materiałów audiowizualnych w języku obcym. Nauczyciel wykorzystuje naturalne sytuacje wynikające ze swobodnej zabawy dzieci, aby powtórzyć lub zastosować w dalszej zabawie poznane przez dzieci słowa lub zwroty.

UWAGA! Ramowy rozkład dnia, jak sama nazwa wskazuje, jest tylko ramą dnia i może ulec zmianie ze względu na: różne warunki pogodowe, wizyty gości w przedszkolu, uroczystości, spotkania, krótszy lub przedłużający się czas realizacji  tematu.